9 stycznia 2024 | Nowości

Jak ekologiczne zabawki uczą miłości do przyrody

Może pierwsze pytanie, jakie przychodzi Ci do głowy brzmi: po co uczyć małe dzieci miłości do przyrody? To pewnie przyjdzie z wiekiem i nie jest najważniejsze w rozwoju mojego dziecka. Ale czy na pewno?

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o zmianach klimatu i ich konsekwencjach. Zanieczyszczone powietrze oraz rabunkowa gospodarka zasobami naturalnymi niepokoją naukowców i ekologów. Nasuwają na myśl pytanie: jaki świat pozostawimy naszym dzieciom i wnukom? Czy będą mogły cieszyć się życiem? Czy może skazujemy je na walkę o przetrwanie w świecie bez wody pitnej i powietrza, którym da się oddychać…

Odpowiedzią jest edukacja ekologiczna od najmłodszych lat. Jeśli nauczymy dzieci szanować naturę, odruchowo będą ją chronić. Wtedy same wypracują swoją przyszłość i może nawet naprawią to, co nasze pokolenie do tej pory zepsuło.

Dlaczego drewniane zabawki są lepsze dla środowiska

Drewno jest surowcem naturalnym. Pozyskiwane odpowiedzialnie stanowi ekologiczny materiał do produkcji zabawek. Zrównoważony zakup drewna w naszej firmie potwierdzają certyfikaty (jakie?). Poza tym, przy produkcji drewnianych zabawek nie powstają tak duże emisje gazów cieplarnianych, jak w przypadku plastikowych gadżetów. Te ostatnie powstają z wykorzystaniem paliw kopalnych, m.in. ropy naftowej.

Również farby, których używamy do malowania naszych grafik, są neutralne dla zdrowia i środowiska. Dlatego produkując zabawki z drewna nie wytwarzamy trujących ścieków. Możesz też być spokojna o zdrowie swojego dziecka w czasie zabawy. A gdy w odległej przyszłości zabawki się zużyją, będzie można je z czystym sumieniem zutylizować. Bardzo szybko rozłożą się i wrócą do środowiska naturalnego, nie pozostawiając po sobie szkodliwych pamiątek.

 

Wpływ miłości do przyrody na rozwój dziecka

Czy można coś kochać, jeśli się tego nie zna? Oczywiście, że nie. Przeciwnie, brak wiedzy staje się przyczyną strachu, a nawet nienawiści. Dlatego, jeśli chcemy, aby dzieci kochały przyrodę, musimy zadbać o naukę ekologii od najmłodszych lat.

Gdy malutkie dziecko bawi się klockami z rysunkami przyrody, zaczyna się z nią oswajać. Już na tak wczesnym etapie może przyzwyczaić się do widoku różnych zwierząt i roślin. Z czasem rodzice zaczną mówić mu, jak nazywają się narysowane stworzenia, więc dziecko nauczy się je rozpoznawać. Takie edukacyjne zabawki są świetnym uzupełnieniem czasu spędzanego na łonie natury. Można wtedy powiedzieć, że maluch wyssał miłość do przyrody z mlekiem matki.

W przyszłości zaowocuje to większym zainteresowaniem naukami przyrodniczymi. Być może Twoje dziecko zostanie biologiem, lekarzem lub weterynarzem. A może przyczyni się do lokalnych działań proekologicznych w swojej społeczności. Albo zostanie popularnym producentem zdrowej żywności. Warto inwestować w swoją latorośl już teraz, aby w przyszłości mogła prowadzić satysfakcjonujące życie.

Jakie zabawki do edukacji ekologicznej?

Wybór zabawek rozwijających zainteresowanie przyrodą jest duży. Z naszego sklepu wybraliśmy dzisiaj 3, które mogą Cię zainteresować.

Klocki drewniane będą odpowiednie już dla najmłodszych maluchów, ponieważ są duże i kolorowe. Dziecko chętnie będzie wyciągać po nie rączki, zainteresowane pięknymi ilustracjami leśnych ssaków, zwierząt wiejskich lub barwnych grzybów. Gdy trochę podrośnie, zauważy, że kostki z fragmentami całej postaci można układać dopasowując do siebie kontury rysunków. A gdy przyjdzie mu ochota, może zbudować z nich wieżę, czy inną niezbędną konstrukcję. Drewniane klocki to pouczająca zabawa na długie lata.

Puzzle drewniane to kolejny produkt warty uwagi rodziców. Mogą być to puzzle przestrzenne, które będą bawić i uczyć młodsze dzieci. Po złożeniu 3-4 dużych elementów otrzymają figurki zwierząt mieszkających w naszych lasach. Dla trochę starszych szkrabów przeznaczone są tradycyjne puzzle z obrazkami różnych zwierząt i grzybów. Po ułożeniu, mogą one poznać wygląd i nazwy owadów, ryb, ssaków czy kolorowych motyli.

Gra memory to już bardziej skomplikowana zabawa ćwicząca pamięć i koncentrację. W naszym sklepie znajdziesz drewniane memory z drzewami, tropami zwierząt, leśnymi rodzinkami i specjalne wydanie gry uczące segregacji odpadów do recyklingu. W atmosferze emocji towarzyszących grze, dzieci łatwiej zapamiętują obrazki oraz nazwy narysowanych zwierząt i roślin. Dzięki temu natura staje się częścią ich codzienności, nawet jeśli mieszkacie w centrum miasta.

Drewno, zabawki edukacyjne i ekologia

Drewniane zabawki edukacyjne pomagają w nauce ochrony środowiska praktycznie od narodzin dziecka. Rozwijają wyobraźnię, uczą rozpoznawania roślin i zwierząt, a także wspierają rozwój motoryczny i intelektualny. Poza tym, z czasem dziecko zrozumie, że te same zabawki są w Waszej rodzinie od lat. Dowie się też, że zamierzasz przekazać je kolejnym pokoleniom lub innym rodzinom z dziećmi. Nauczy się przez to zrównoważonego podejścia do rzeczy materialnych i szacunku do zasobów naturalnych.

Chcesz, aby tak było w Twojej rodzinie? Postaw na naukę przyrody z drewnianymi zabawkami edukacyjnymi. Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojego brzdąca w sklepie Puls-Art. Już dziś możecie zacząć wspólną przygodę, która wpłynie na całe życie Twojego dziecka.

Czytaj także

Jak ekologiczne zabawki uczą miłości do przyrody

Może pierwsze pytanie, jakie przychodzi Ci do głowy brzmi: po co uczyć małe dzieci miłości do przyrody? To pewnie przyjdzie z wiekiem i nie jest najważniejsze w rozwoju mojego dziecka. Ale czy na pewno? W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o zmianach klimatu i ich konsekwencjach. Zanieczyszczone powietrze oraz rabunkowa gospodarka zasobami naturalnymi niepokoją naukowców […]

9 stycznia 2024
Czytaj

Jak wybrać edukacyjne zabawki drewniane dla dzieci w różnym wieku

Zabawki wykonane z drewna to wspaniały prezent dla dzieci w każdym wieku. Ale nie każda zabawka jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej naszych milusińskich. Dlaczego? Ponieważ trzeba uwzględnić ich możliwości i nabyte już umiejętności. Zabawa szybko znudzi malucha, jeśli będzie zbyt prosta. Natomiast za trudne zadanie stanie się przyczyną frustracji i tak samo szybko się […]

9 stycznia 2024
Czytaj

Zalety drewnianych zabawek dla rozwoju Twojego dziecka

Czy w sklepie z zabawkami, zwracasz uwagę na materiał, z jakiego są wykonane? Czy Twoim zdaniem ma to jakieś znaczenie? Okazuje się, że to nie jest taka błaha sprawa. Od tworzywa zależy, czy maluch odniesie korzyść z takiej zabawy, czy nawet poniesie szkodę. Chociaż w sklepach jest mnóstwo plastikowych zabawek, tradycyjne zabawki drewniane mają nad […]

9 stycznia 2024
Czytaj